U sklopu projekta Mala barka 2 ostvaren je atraktivan Interpretacijski centar pomorske baštine otoka Lošinja, smješten u potpalublju lošinjskog logera „Nerezinac“, koji je privezan na Rivi lošinjskih kapetana ispred Muzeja Apoksiomena, a koji na suvremen, zanimljiv i interaktivan način prikazuje i interpretira dugu i bogatu pomorsku tradiciju ovoga kraja.
Drveni motorni brod “Dražica” (nakon obnove preimenovan u „Nerezinac“) je vrijedan primjerak tradicionalne brodogradnje i od 2010. godine na listi zaštićenih kulturnih dobara Ministarstva kulture RH. Jedrenjak je obnovljen po uzoru na lošinjske logere s kraja 19. st. Restauriranjem broda te njegovom preobrazbom u interpretacijski centar, ostvarena je jedinstvena turistička infrastruktura - muzej na otvorenom, koji doprinosi vizuri tipičnih pomorskih otočnih mjesta sjevernog hrvatskog Jadrana.
Muzeološki postav upućuje na značajke svakodnevnog života na brodu krajem 19. stoljeća. Međutim, pored općih informacija o takvom tipu brodova, vremenu u kojem su nastali i korišteni kao i o tipu tereta koji je bio uobičajen, postoji vrlo malo izravnih podataka
upravo o ovom brodu: povijest ‘Nerezinca’ je gotovo potpuna nepoznanica. Stoga se njegova zagonetna prošlost nametnula kao potka prilikom osmišljavanja postava.
Postav se sastoji od dijela postavljenog na rivi ispred broda, dijela na palubi broda i dijela postavljenog unutar broda u potpalublju (bivšem skladištu – štivi).Multimedijalni postav u potpalublju prikazuje život na brodu kroz pet karakterističnih tematskih cjelina: posada, hrana, tereti, pomorske rute te gradnja i održavanjebroda. Osim činjenica koje mu se nude, posjetitelja se poziva na zamišljanje mogućih priča i scenarija. Pored fotografija i autentičnih predmeta, ilustracije i tekstualni zapisi nude naznaku moguće povijesti broda.
Nepotpuna, fragmentarna i imaginarna povijest broda shvaćena je kao prilika za propitivanje autentičnosti povijesti i tradicije,koju najčešće olako uzimamo kao nepobitnu činjenicu. Postav na obali (rivi) i palubi (koverti) sadrži informativnu ploču s osnovnim podacima o brodu te dio nazvan ‘radionica’ - konstrukcija slična stolarskom stolu, na kojem posjetioci mogu isprobati neke od vještina tradicijske brodogradnje, održavanje broda, ili na palubi vezano uz mornarske vještine ili upravljanje brodom: šuperenje (kalafatanje), krpanje jedara, blanjanje, brušenje, zabijanje čavli, krivljenje drva (naparu), vezanje mornarskih čvorova, ribanje palube(kuverte), puhanje u rog, podizanje posjetitelja preko koloturnika (paranki), podizanje jedra i sl.
Autorica muzeološkog koncepta je kustosica Katarina Mažuran, prof., dok projekt postava potpisuju Sanjin Kunić, dipl. dizajner i Luka Jelušić, MFAdizajner. Brod sudjeluje i na turističkim manifestacijama u sklopu kojih se održavaju regate tradicijskih plovila. Ovaj “drugačiji” interpretacijski centar pomorske baštine na brodu koji nije samo usidren ili privezan već i plovi, možete sresti na raznim mjestima- lučicama itinerara Mala barka ili negdje dok plovite sjevernim Jadranom.
“Nerezincu” se pridružuje i guc “Papalina” koji je također obnovljen sredstvima projekta Mala barka 2 te ŠRD „Škarpina“ Nerezine. Ovu pomorsku baštinu lako ćeteprepoznati po jedinstvenoj markaciji koja upućuje na turističke atrakcije osmišljene usklopu projekta Mala barka2. Ostvarenje mreže interpretacijskih centara na Kvarneru (Mali Lošinj-Nerezine, Krk, Mošćenička Draga i dr.) zasigurno će obogatiti turističku ponudu destinacije, a predstavlja i jedan od primamljivih razloga za posjetu i van turističke sezone.