Aromaterapija u suvremenom životu i turizmu: NARANČA, LIMUN, MANDARINA

NARANČA (lat. Citrus aurantium L.)

Naranču s pravom zovu kraljicom agruma jer svojim narančastim sočnim plodovima organizmu daje sve potrebne vitamine, a lošinjske vrtove krasi svojim toplim bojama sunca. Pradomovina naranče je sjeverna Indija i Kina. Ovo zimzeleno drvo visine od 2 do 5 metara, koje krase mirisni bijeli cvjetovi, može doživjeti i 500 godina. Ima mirisne bijele cvjetove i okruglo voće sa narančastom korom. U povoljnim uvjetima jedno stablo može roditi i do 1000 plodova. Razlikujemo gorku naranču (Aurantium var. amara), slatku naranču (aurantium var. dulcis) i Bergamot (Citrus aurantium var. Bergamia). Bergamot naranča kruškolikog oblika dobila je ime po talijanskom gradu Bergamu, u čijoj se okolici uzgaja ta vrsta. Njegova esencijalna ulja se koriste u aromaterapiji i parfemskoj industriji.

LIMUN (lat. Citrus limon)

Limun je stablo iz roda citrusa (porodica Rutaceae) visine od 3 do 6 metara. Plod je žute boje ovalnog oblika s hrapavom korom. Sočna unutrašnjost obložena je bijelom spužvastom ovojnicom. Zimzelene listove ukrašavaju bijeli cvjetovi opojnog mirisa iz kojih sazrijevaju osvježavajući plodovi. Razmnožava se cijepljenjem ili reznicama. Kao i ostali agrumi stablo je osjetljivo na veliku hladnoću i jake vjetrove pa se na kontinentu uzgaja pretežno kao lončanica. Treba ih držati na sunčanom i toplom mjestu zaštićenom od vjetra i propuha. Zalijevaju se umjereno kako se voda ne bi zadržavala u podlošcima, a između zalijevanja treba pustiti zemlju da se osuši. Ljeti je zalijevanje češće.

MANDARINA (lat. Citrus reticulata)

Mandarina je stablo iz porodice Rutaceae i pripada rodu citrusa. Zimzelno je drvo širokih listova koje može narasti do 3 metra. Iako vrlo nalikuje naranči njena kora se lakše guli i okus joj je slađi. Potječe iz Kine. Sorta unshiu (sortna grupa japanskih mandarina) je najrasprostranjenija u našim krajevima, posebno u dolini Neretve. Zbog otpornosti na hladnoću (može izdržati kraće periode hladnoće i do -10°C), postala je glavna sorta uzgoja u našim krajevima. Cvjeta rano, s mirisnim bijelim cvjetovima, a plodovi sazrijavaju u jesen te se beru krajem listopada. Najmanja sorta je klementina koja ima sjajnu koru, slatko i aromatično usplođe i ne sadrži sjemenke. Klementina je manje otporna na hladnoću, plodovi su joj slađi i ukusniji od unshiu sorte. Manja je od mandarine te je crvenkaste boje, a sazrijeva u prosincu. Uzgaja se preko 3000 godina u Japanu, Ugandi, i Djiboutiju.

AGRUMI I LOŠINJSKI KAPETANI

Agrume su na otok donijeli lošinjski pomorci sa svojih putovanja po Mediteranu. Jedna pošiljka limuna i naranči stigla je iz Vijetnama preko Palerma u Mali Lošinj. Lošinjski prirodoslovac Ambroz Haračić zabilježio je krajem 19. st da u vrtovima Malog Lošinja ima: 1097 stabla agruma, od toga 797 limunovih, 129 slatke, 154 gorke naranče i 17 stabala mandarina. Sve rastu na otvorenom, cvatu cijele godine i plodovi se beru također cijele godine. Lijepa egzotična mirišljava stabla kapetani su sadili u vrtovima svojih vila, a siromašnijim pomorcima iscrpljenima od teškog rada na brodovima limuni, naranče i mandarine bili su bogatstvo i lijek jer su svojim vitaminima liječili njihova iscrpljena tijela. Još su antički pomorci znali da je limun nezamjenjiv kod liječenja skorbuta pa su stoga i lošinjski pomorci svoje brodove opskrbljivali velikim zalihama limuna.

 

Opis biljaka, ljekovita djelovanja, primjeni u zdravlju i ljepoti te gastronomiji preuzmite ovdje: 

• AROMATERAPIJA U SUVREMENOM ŽIVOTU I TURIZMU

Seitenanfang