Aromaterapija u suvremenom životu i turizmu: RUŽMARIN, LOVOR I EUKALIPTUS

RUŽMARIN (Rosmarinus officinalis L.)

Ružmarin je zimzeleni mediteranski grm aromatičnog mirisa koji može narasti do dva metra. Uzgaja se kao ukrasni grm, začinska biljka te za proizvodnju eteričnog ulja. Gusti grm s puno šibljastih ogranaka u donjem dijelu je drvenast dok gornji dio prekrivaju gusti listovi kratkih peteljki. Listovi su čvrsti, uski, kožasti i tamnozeleni, dugi 2 do 4 cm. Odozgo su tamnozeleni i goli, a odozdo sivkastobijeli od dlačica i žlijezda koje luče eterično ulje. Cvijet je dvousnat, svijetlomodre, ljubičastoplave do bijele boje. Cvate dva puta godišnje, od ožujka do svibnja i u rujnu, no na Lošinju cvate cijele godine. Voli sunčane i kamenite krajeve i ne zahtijeva puno vlage. Ne podnosi mraz i jednostavno se presađuje.

LOVOR (lat. Laurus nobilis L.)

Zimzeleni mediteranski grm ili drvo visoko do 15 metara. Rasprostranjen po zemljama Sredozemlja, a kod nas raste uz jadransku obalu pojedinačno ili u skupinama s ostalim zimzelenim grmljem. Dopire do 400 m nadmorske visine. Listovi su kožasti, tvrdi i sjajni, a cvjetovi žućkastobijele boje. Prečnik stabla doseže do 60 cm. Plod je jajasta jednosjemena boba, tamnomodre boje, e veliči8-12 mm, iz ploda se dobiva ulje oleum lauri. List se bere cijele godine, plodovi se beru od kraja proljeća i cijelo ljeto te se stavljaju u javorčić rakiju. Od grma lovora nastaje stablo tako da se šiblje oblikuje i reže u grm a jedan izdanak se pusti da raste u vis. Uz šetnice u uvali Čikat nalaze se primjerci visoki preko 6 metara.

EUKALIPTUS (lat. Eukaliptus globulus)

Eukaliptus raste vrlo brzo i može narasti do 80 m visine. Plod je obliku kupe sa poklopcem pa tako i oblikom pokazuje da štiti. Lišće je dugačko, kopljasto, najčešće srpasto i pri dnu koso s kratkom drškom, blijedozelene boje. Dugačko je oko 20 cm, široko oko 5 cm. Nnjegovi rubovi uvijek zauzimaju pravac sjever - jug, čime se lišće štiti od pretjeranog isparavanja na visokim temperaturama. Ako se list gleda prema svjetlosti, vide se točkice koje potječu od šupljina sa eteričnim uljem. U osušenom lišću ima 1,5 – 3 posto eteričnog ulja čiji je glavni sastojak cineol (eukaliptol). Izuzetno dobro pročišćava zrak pa su okolice šuma eukaliptusa vrlo zdrava područja. Najljepše primjerke stabla eukaliptusa na Lošinju možete vidjeti uz šetnicu na Čikatu gdje dosežu visinu preko 15 metara čime rade lijepi hlad i pružaju ugodan odmor i predah ili pak skonište od sunca dok se kupate na jednoj od prelijepih plaža na Čikatu. Lišće se dodaje mješavinama čajeva protiv šećerne bolesti, za čišćenje u slučaju zatvora i protiv živčanih bolesti i napetosti. Ulje eukaliptusa se nalazi u sastavu raznih preparata koji pomažu kod reumatskih oboljenja. Primjenjuje se i kod ženskih bolesti u obliku čaja i za kupke.


Opis biljaka, ljekovita djelovanja, primjeni u zdravlju i ljepoti te gastronomiji preuzmite ovdje: 

• AROMATERAPIJA U SUVREMENOM ŽIVOTU I TURIZMU

Vrh strani