11. Miomirisni prosinac – BOR, AGAVA i SMRIKA

BOR (lat. Pinus halepensis Mill. – alepski bor), (lat. Pinus pinea L. – pinija, pinjol)
Alepski bor je izrazito sredozemno drvo, a rasprostranjen je na našoj jadranskoj obali i otocima. Pinija je vrlo dekorativno mediteransko drvo. Raste pojedinačno ili u manjim skupinama. Sjemenke pinije (pinjoli) jestive su i vrlo ukusne. Pinjoli se mogu jesti sirovi, a dodaju se i jelima od mesa osobito divljači, a i različitim slatkišima.

AGAVA (lat. Agave americana L.)
Biljka koja autohtono raste uglavnom u latinskoj Americi i Meksiku. Donesena je i uspijeva na otoku Lošinju. Biljka ima debele, mesnate listove, a iz sredine izraste stabljika na kojoj nikne nekoliko cvjetova. Agava cvate samo jedanput! Jestivi su cvjetovi agave, mesnati listovi, stabljika i sok. Poznato je da ima i ljekovita svojstva.

ŠMRIKA (lat. Juniperus oxycedrus)
Smrčika, smrič, crvena venja (lat. Juniperus oxycedrus) raste kao zimzeleni grm ili nisko razgranato stablo koje može narasti do 3 metara visine. Prepoznat ćemo je po svjetlozelenim izrazito bodljikavim iglicama dužine do 2 cm. Može rasti na visinama do 800 metara. Iz stabla se dobiva ulje (Oleum Juniperi empyreumaticum) koje se koristi za liječenje bronhitisa, jakog kašlja, katara u plućima, za uništavanje parazita i nametnika u crijevima, te za liječenje kožnih bolesti.

 

 
Više o boru, agavi i smriki preuzmite ovdje: 

Top of the page